Netová plantáž - fandům Sonyericssonu T300 a světa fantasy.

Duben 10, 2004Co je to dračí doupě?

Autor: Tomáš Kaiser | Rubriky: Dračí doupě | Permoník | Linkuj si !

Jedná se o hru na hrdiny. Je možné, že už jste tento pojem slyšeli, ale nemáte tušení co znamená. To vůbec nevadí, protože k hraní dračího doupěte vůbec nepotřebujete vědět, co je to hra na hrdiny, prostě ji hrajete… Ale i tak se můžu pokusit vám to velmi jednoduše vysvětlit a to na příkladu. Vraťte se do svých dětských let, kdy jste si v noci před spaním představovali jací jste hrdinní rytíři zachraňující unešené princezny, zabíjející zlé draky, že jste Robin Hood, Xena, či nějaká mrštná amazonka. Předpokládám, že se vám mnohokrát zachtělo být oním hrdinou, či hrdinkou. A toužili jste je ovládat. Vžili jste se do jejich jednání a toužili jste prožívat dobrodružství vašich hrdinů.


O co jde?

Dračí doupě vám to umožní a jediné co k tomu potřebujete je kousek papíru, tužka, pár kostek a to nejdůležitější, vaše fantazie. Jedině pokud máte dostatečně bujnou fantazii, můžete se vžít do své postavy, vašeho hrdiny. Chcete být válečníkem, jež jedním máchnutím mečem prosekne dračí šupiny, moudrým kouzelníkem, který máchnutím ruky odsoudí k hrstku zommbíků k další smrti, mrštným zlodějem, který dokáže nepozorovaně proniknout do uzemí zamořeného nepřáteli, šíleným alchymistou, jež nezalekne se ani těch nejstrašnějších démonů, nebo je pro vás ten pravý hraničář(?), znalec přírody, zvířat a boje? To je jen na vás. Vaše postava si může být příslušníkem některé z několika ras. Může patřit mezi barbary, kteří se nevzdávají a v boji leccos zastanou, mezi krolly, kválečné kolosy, se kterými se nezahrává, trpaslíky, houževnaté a vytrvalé kováře a válečníky, kudůky, mazané chemiky, hobity, bezstarostné mužíky, elfy, moudré učence a skvělé lučištníky, anebo může být příslušníkem lidské rasy, pro něž překážky znamenají jen čas. Vidíte, výběr je bohatý.

A co když chci být zlej?

Může se stát, že chcete hrát za zápornou postavu, není to žádný problém. Nemusíte šířit dobru, můžete proti němu bojovat. Konečná volba je jen na vás. Pouze na vašem výběru závisí rasa, povolání i chování vašeho hrdiny. Můžete si zněj udělat mocného kouzelníka, nebo z něj může zbýt lidská(elfská, trpasličí,…) troska. To co jsem vám teď řekl není úplná pravda, protože osud vašeho hrdiny závisí ještě na jedné věci, na štěstí. Ano, bez štěstí ani benzín nehoří. Vlastnosti vašeho hrdiny, jeho úspěch, neúspěch určí kostky. Tvoří “kouzlo života”, onu náhodu, co drží letadlo ve vzduchu, ponorku pod vodou, zvíře na živu. Ale i ze zdánlivého neúspěchu se dá udělat úspěch, ale to záleží na vás a vašem hrdinovi.

A jak to teda funguje?

Pokud jste se pročetli až sem, tak to vám musím blahopřát. Protože se zdá, že máte o dračí doupě zájem, a bez něj i sebelepší věc skončí(DĚKUJI VÁM:). Na začátku se určí kdo bude hru řídit a ten se bude jmenovat PJ(pán jeskyně). Připraví pro vás jeskyni(dobrodružství), udělá mapku, na kterou umístí různé obludky, pastičky, vychytávky, vymyslí příběh a úkol(cíl) vašeho řádění. Zbytek hráčů tvoří družinu. Hráči si nahází(připraví, vymyslí,…) své postavy(zabývají se tím pravidla, která nehodlám přepisovat), nebo pokud už je mají, začne se hrát.

A jak to probíhá?

Ukázka ze hry:

Je to typicka ukazka akci, ktere probihaji behem hry. Kratce pred zacatkem teto ukazky se tri postavy utkaly s krysodlakem (nestvura obdobna vlkodlakovi, meni se ale v obrovskou krysu misto ve vlka). Nestvura byla zranena a utekla do tunelu. Postavy ji pronasleduji. Skupina je slozena ze dvou bojovniku a hraničáře, bojovnik 1 je vudce druziny.

DM: Jdete tunelem asi 40 yardu, voda na zemi saha po kotniky a je velmi studena. Obcas o neco zavadite. Pach rozkladajiciho se masa je stale silnejsi. Chodba se postupne plni studenou mlhou.

Bojovnik 1: Vubec se mi to nelibi. Vidime pred sebou neco jako dvere nebo odbocku?

DM: Kam az dosviti vase pochodne je chodba vicemene rovna, nevidite ani dvere, ani odbocku.

hraničář: Ten krysodlak, co jsme ho zasahli, musel utikat tudy. Neni tady jina cesta.

Bojovnik 1: Pokud jsme neminuli nejake tajne dvere. Nenavidim to tady, jde mi z toho mraz po zadech.

Bojovnik 2: Musime toho krysodlaka vystopovat. Ja bych sel dal.

Bojovnik 1: Dobre. Jdeme dal tunelem. Ale davame pozor na cokoliv, co by mohly byt dvere.

DM: Po dalsich 10 nebo 12 yardech jste nasli na zemi kamenny blok.

Bojovnik 1: Kamen? Prohlidnu si ho podrobneji.

DM: Je to opracovany kamen, asi tak 30 * 35 palcu, asi 50 palcu vysoky. Vypada trochu jinak nez podlaha a steny.

Bojovnik 2: Kde lezi? Uprostred chodby nebo u steny?

DM: Je uplne u steny.

Bojovnik 1: Muzu s nim pohnout?

DM (overuje silu postavy): Jo, pohnes s nim vcelku bez problemu.

Bojovnik 1: Hmmm. Je to zjevne nejaka znacka. Chci to tady prohledat a zkusim najit tajne dvere. Rozdelte se a prohledejte steny.

DM (hazi nekolikrat kostkami tak, aby hraci nevideli vysledek): Nikdo z vas nenasel na stenach nic zvlastniho.

Bojovnik 1: Musi to byt neco jineho. Co takhle strop?

DM: Na strop nedosahnete. Je asi o stopu vys, nez kam dosahnete.

hraničář: No jasne! Ten kamen neni znacka, je to schod. Vylezu na ten sutr a prohledam strop.

DM (hazi znovu kostkami): Smatras asi 20 sekund nebo tak nejak, pak se najednou cast stropu odsunula. Nasel jsi desku, ktera se zveda pryc.

Bojovnik 1: Opatrne ji otevri.

hraničář: Par palcu ji nadzdvihnu a pomalu odsunu stranou. Vidim neco?

DM: Mas hlavu stale jeste pod urovni otvoru, ale z jedne strany vidis slabe svetlo.

a tak dál…

Závěrem

Cílem tohoto mého snažení v prvé řadě nebylo získat další fanatické vyznavače dračího doupěte, ale přesvědčit ty, co si myslí, že se jedná o hloupost. Doufám, že se mi to povedlo. Nečekám, že po přečtení tohoto “manifestu” poběží schánět pravidla dračího doupěte(o něco vejš je odkaz na stažení:) do nejbližšího knihkupectví. Bohatě mi postačí, když uznají hráče dračího doupěte za plnoprávné občany a dračí doupě jako společenskou hru, která nemá obdoby.

, ,

Komentáře k článku: Co je to dračí doupě?

RSS 2.0 export komentářů k tomuto článku.

 1. Skaven říká:

  Doporučuju spíše nějakou pokročilejší hru, zkuste vyzkoušet třebas “Legendy Armandie”:http://la.nokturno.net - jsou zadara a myslím, že mají něco do sebe

 2. Tomáš Kaiser říká:

  To Skaven:
  Ahoj, zrovna přecházíme DRD+ a minimálně pro mě je to skoro jiná hra ;).

 3. gadza říká:

  To Tomáš Kaiser: DRD+ a DRD je uplne jina hra jenom ma podobny nazev.

 4. Tomáš Kaiser říká:

  To gadza: Jj, to jsem taky zjistil ;).

 5. Jakub říká:

  DrD+ je mnohem lepší než “klasické” DrD. Doporučuji ale nejdříve zkusit DrD, protože Velikost a zdánlivá složitost DrD+ může leckoho odradit. Také pořízení DrD je cenově dostupnější. Pokud vám přejde DrD do krve, určitě zkuste DrD+. Budete překvapeni, jak je DrD nedokonalé a nepropracované!

 6. Tomáš Kaiser říká:

  To Jakub:
  Jj, pluska řeší spoustu věcí hodně do hloubky. Přesto když hrajeme, tak se občas od pravidel trochu odchylujeme. Snažíme se hrát co nejrealističtěji, hlavně po stránce charakteru postavy. Bohužel tento rok budeme maturovat, takže máme méně a méně času. Bohužel je vidět na tomto webu, jak kvůli tomu stagnuje.

 7. Mirka říká:

  tuhle hru už nekolik let hraje muj přítel a no nevim je to dost detinské ale když vás to baví kdybyh vedela jak na to taky si to zahraju pa

 8. Tomáš Kaiser říká:

  Ahoj Mirko, tak se zkus s přítelem domluvit, určitě to ocení. BTW moje přítulka je taky Mirka ;-).

 9. Jaris říká:

  drd hrahu juž několik lět a jde hlavně o to sejit se s přateli a bavit se. na drd si nemužu stěžovat když sou ty správný lidi tak je to bomba

 10. Tomáš Kaiser říká:

  Jaris: Naprosto souhlasím ;).

Zanechte komentář

Abyste mohli komentovat, musíte se přihlásit.

Klikni TOPlist