Netová plantáž - fandům Sonyericssonu T300 a světa fantasy.

Červenec 8, 2004Jak na témata

Autor: Tomáš Kaiser | Rubriky: Sonyericsson T300 | Permoník | Linkuj si !


Co to je?

Témata(taky schémata) jsou soubory s příponou “.thm”. Témata se objevují u SE od dob T68. Změnou tématu ovlivníte barevné složení menu(barva textu, …). V tématu můžou být uloženy obrázky. Ty pak samozřejmě zvětší velikost souboru. K práci s tématy používám program Theme Creator Pro 2, jeho nověší verzi najdete na stránkách SE. TCP2(Theme Creator Pro 2) je jediný program pro práci s tématy, na který jsem narazil.


Seznámení s Theme Creator Pro 2

Po jednoduché instalaci spustíme TCP2. Na první pohled toho TCP2 moc neumí, ale zdání klame.

Theme Creator Pro 2

Theme Creator Pro 2

Práci začneme načtením složky, ve které máme umístěná témata. To nám umožní tlačítko, které je úplně nalevo(složka s lupou). Šipky slouží k přesunu mezi tématy, dvě šipky “stočené do kolečka” slouží k aktualizaci “výčtu” témat. Další tři tlačítka slouží k vytvoření tématu, jeho editaci a k zjištění vlastností. Disketa s matkou umožnuje export tématu do xml a vedlejší tlačítko zkopíruje xml kód do schránky(obdoba CTRL+C). Následující dvě tlačítka umožnují zkopírování(přesun) do jiné složky na disku. Odpaďák jako tradičně slouží ke smazání tématu. Druhé tlačítko zprava můžeme použít k zobrazení xml kódu a tlačítko úplně vpravo k přenosu přes IrDU.

Nástrojová lišta

Nástrojová lišta

Ve “výčtu” témat se pohybujeme šipkami. Jsou do něj načteny všechny schémata vybrané složky(pro její výběr slouží s obrázkem složky a lupy).

Nové téma

Témata

Načtená témata

Kliknutím na tlačítko pro tvorbu nového tématu, se nám otevře okno pro tvorbu nového tématu. Panel nástrojů obsahuje několik zajímavých tlačítek, ale běžně budeme používat pouze první tři zleva(diskety). Ty mají následující funkce: uložení, uložení jako a krok zpět. K tvorbě témat nám budou k dispozici záložky, ve kterých nastavíme barevné složení témat. Záložky jsou následující: Standby(displej v pohotovostním stavu), desktop(hlavní menu), menu(ostatní podmenu), pop-up windows(menší okénka např. menu možnosti při psaní sms), calendar(kalendář:), notes(připomínka úkolovníku) a wap browser(wapový prohlížeč). Do další záložky (additional info) můžete napsat nějaké údaje o svém tématu - podle mě zbytečné, naštěstí se to dá vypnout. Poslední záložku tvoří zobrazení xml kódu, bohužel do něj nemůžeme zasahovat.

Nové téma

Tvorba nového tématu

Na každé záložce najdeme nějaké popisky, velde kterých je okénko s kódem barvy a jejím vzorkem a náhled displeje. Kliknutím na vzorek barvy se nám otevře paleta barev. Vybereme barvu(můžeme použít “html kód” barvy) a ta se objeví na náhledu displeje.

Paleta

Paleta barev

Takto jednoduše můžeme kombinovat barvy, až se dostaneme k záhadně se tvářícímu zaškrtávacímu políčku. Díky tomuto políčku lze do témat přidávat obrázky.

Pozadí

Povolení obrázkového pozadí

Zaškrtnutím políčka se nám otevře další okno, ve kterém vybereme obrázek, který chceme použít. Vybraný obrázek se potom zobrazí tak, kde má být. Obrázek je možné změnit kliknutím na položku “SELECT”. Obrázku se zbavíme odškrtnutím.

Tímto jste seznámeni se základními principy tvoření témat v TCP2. Při tvorbě témat doporučuji používat metodu pokusu a omylu(jinak to snad ani nejde :).

Úprava tématu

Při úpravě témat postupujeme stejně jako při jejich tvorbě.

Pár rad

 • nepoužívejte obrázek na pozadí v pohotovostním stavu, určitě si ho změníte.
 • vyhněte se používání obrázků v záhlavní při velikostech textu, které nepoužíváte.
 • mějte všechny témata v jedné složce.
 • dávejte si pozor na splývání barev.
 • témata můžete posílat přímo přes infraport - není potřeba instalovat Mobile phone monitor (MPM)

Závěr

Není důvod, proč nepoužívat témata, když je váš telefon podporuje.

, , , , ,

Komentáře k článku: Jak na témata

RSS 2.0 export komentářů k tomuto článku.

 1. JAn carbol říká:

  JA jak tam dám new, jako nové tema tak se mi tam objeví nějaké skupiny. A co mám dělat?

 2. Tomáš Kaiser říká:

  Ahoj, SE T300 už nemám, přesto jsem si TCP nainstaloval, abych zjistil, jaké skupiny myslíš. Patrně máš na mysli okénko “Pick a phone model”. Zde si vybereš skupinu, ve které vidíš obrázek svého telefonu. Ve skupinách jsou telefony se stejným rozlišením a počtem barev. Kdyžtak se ozvi, jestli jsem ti pomohl.

  S pozdravem Ossis

Zanechte komentář

Abyste mohli komentovat, musíte se přihlásit.

Klikni TOPlist