Netová plantáž - fandům Sonyericssonu T300 a světa fantasy.

Říjen 9, 2004Zkušenosti s mobilem Sonyericsson T300

Autor: Tomáš Kaiser | Rubriky: Sonyericsson T300 | Permoník | Linkuj si !

Sonyericsson T300 se už není v nabídce operátorů, a proto se mi zdá, jako by na něj všichni začali zapomínat. Je to škoda, protože v době kdy byl uveden na trh jeho třídě dominovaly telefony s černobílými displeji. Proto ho řadím mezi “barevné revolucionáře”, tedy mezi první telefony s barevným displejem, které úplně vytlačily své monochromatické kolegy(a dobře jim tak :).

Připravil jsem stručný a rychlý přehled funkcí T300 a seznam tipů a triků, na který v článku několikrát odkazuji.

Vzhled

Je to takové malé, roztomilé médélko. Protože má tvar kvádru se zaoblenými rohy. Na první pohled vypadá až příliš jednoduše. T300 není zrovna střízlík, a pro 100gramů hmotnosti patří do kategorie středně těžkých telefonů.

Jednoduchý desing s mírně zaoblenými rohy doplňuje černé okénko infraportu na pravém boku a na boku lévém jednoduché šoupátko. Pokud se kouknete pořádně na vrchní stranu, tak uvidíte dvě malé dírky určené pro poutko. Nošení na poutku se mi hnusí. Může za to představa, že se mi telefon houpe na krku a při každém prudším pohybu mě telefon bouchne do hrudníku.


Výdrž

Baterie(Li-Pol) se nabíjí docela rychle, zhruba za 2hodiny je úplně nabitá. Vydrží tak dlouho, že když se vybije, nevím kde mám nabíječku :). Pohotovostní dobu odhaduji na 4dny běžného provozu.

Test výdrže

Rozhodl jsem se pečlivě změřit jak dlouho můj telefon vydrží. Během testu jsem s telefonem normálně pracoval(budík, zapnuté podsvícení, mophun, …). Přijmul/odeslal 53sms, 1mms. Délka hovorů: 31minut, 5minut wapování. Telefon jsem po dobu testu vůbec nevypínal. Přesto telefon vydržel úctyhodných 113hodin a 40minut! Téměř pět dnů!

Ovládání

Od t68 mají barevné Sonyericssony hlavní menu uspořádané do matice. T300 má menu 3×3 položky. Ikonky vypadají velmi pěkně, skoro se mi nechce věřit. Další menu už jsou textová(barevné kombinace menu lze změnit tématy viz. jak na témata). Oblíbené funkce si můžete dát do vlastního menu.

Hlavním ovládácím prvekem je joystick(počet pohybů joysticku zjistíte v servis. menu - více), který má ideální stisk. Na telefonu najdete klasické telefonky a pod nimi jsou dvě další tlačítka. Tlačítko pod zeleným telefonkem vyvolá kontextové menu a pod červeným telefonkem je korekční klávesa. Abych nezapomněl, na levém boku je šoupátko, které v pohotovstním stavu zobrazí stav(budíky, datum, profil, GPRS, …).

Uživatelskému pohodlí napomáhá možnost pouhým pohybem joysticku listovat v seznamu, hledat v něm podle jména, nebo třeba spustit první položku z vlastního menu(zkuste v pohot. stavu déle podržet joystick na některé ze světových stran :).

I když nepatří mezi vyhlášené rychlíky, dá se celkem pohodlně ovládat. Výrazněji zpomalí při psaní delších zpráv. Při zapnutí nechte telefon tak půl minuty v klidu, protože se přihlašuje do sítě, načítá paměť.

Displej

Displej je patrně jednou z mála slabin tohoto telefonu, jeho 256 barev bylo několikanásobně překonáno a rozlišení 101×80 už také nikoho do tranzu neuvede. Nemusím ani říkat, že je pasivní. Přesto mi plně postačuje a pokud od něj neočekáváte barvy jaké vidíte na monitoru, tak vám kvalita zobraení nebude vadit.

Mnozí recenzenti tvrdí, že je na přímém slunci špatně čitelný. Nevím co je pro koho čitelné, ale já si smsku přečtu i na přímém slunci(čitelnost se výrazně zlepší vypnutím podsvícení, ale pouze pokud vám sluníčko pere do displeje), takže mě problémy nedělá. Pravda je, že nejvíc mu vyhovuje šero až tma(v úplné tmě ho používám místo baterky).

Displeji můžete nastavit pozadí, spořič a využívá barevných schémat. Jsem přesvědčen, že telefon plně využívá možností, které mu barevný displej nabízí. Telefon bych doporučil i uživatelům se slabším zrakem, protože dokáže změnit velikosti písma. S nejmenším písmem se na displeji zobrazí sedm řádků, při středním pět a při největším tři.

Volání a tel. seznam

Hlavní funkcí telefonu je, bylo a vždycky bude volání. Bez toho to prostě nejde. I když se to nezdá, na volání navazuje spousta užitečných funkcí. Které celou proceduru volání značně zjednodušují. Ohledně kvality zvuky při telefonování nemám problémy. Protistrana nemá problém(zatím si nikdo nestěžoval). Během hovoru je možné s telefonem normálně pracovat, měnit hlasitost(1-8), či nahrát hovor.

Telefoní seznam

Do telefoního seznamu se vejde 250čísel, ke každému kontaktu lze přiřadit: mobil, dom. číslo, číslo do zaměstnání, email. adresu, zvonění a obrázek. Bohužel neumí pracovat zároveň se seznamem na kartě a v telefonu. Listování v seznamu je docela rychlé. Mnozí si stěžují na “nemožnost” vyhlédávat podle více písmen, ale existuje na to jednoduchý návod(viz. tipy a triky). Při nejmenším písmu se vám na displeji zobrazí sedm záznamů.

Funkce pro volání

T300 zvládá skupiny volajících, které můžete využít při odesílání hromadných smsek nebo v kombinaci s profily volání. Profily můžete libovolně editovat a můžete si nastavit, kdo se dovolá(i skupiny). Samozřejmostí jsou nejrůznější měřidla, seznam volání a minutové pípnutí. Pokud jedete do zámoří, t300 nezahazujte, využijete její triality(900/1800/1900mhz). Při volání mi občas chybí hlasité hands-free.

Zprávy

Pokud patříte mezi fanatické příznivce Ericssonu, tak vás potěší možnost psát pomocí jezdce(pohyb nahoru - 2. písmenko na klávese, pohyb dolu - 3. písmenko). Tento způsob psaní používám při vyplňování různých políček, když nemůžu použít T9(…).

Ke komunikaci v dnešní době patří i nejrůznější druhy převážně textových zpráv. V tomto směru je T300 velmi dobře vybavena. Zvládá EMS, MMS, má emailového klienta a dokonce jsem přijmul a odeslal obrázkovou zprávu z Nokie(samozřejmě umí klasické smsky).

SMS, EMS a co víc?

SMS editor je velmi jednoduchý. Úsporností je dosáhnuto zobrazení sedmi řádků textu při psaní i čtení zpráv. Při psaní odečítá posledních 24 znaků. Rozšířené možnosti editoru vyvoláte stiskem kontextového tlačítka(pod zeleným telefonkem).

Umí posílat ems a proto můžete odesílat a přijímat melodie, animace a obrázky. Další možností, jak využít možností EMS je formátování textu. Ten může být tučný, napsaný kurzívou, podtržený, přeškrtnutý, zarovnaný doleva, na střed a do prava. Lze mu nastavit tři velikosti.

Psaní je díky české T9(háčky a čárky lze vypnout v podmenu national charts) docela pohodlné, ale telefon občas nestíhá. Protože T9 dokáže docela přesně vyhledat psaná slova, píšu v předstihu jednoho až dvou slov. S psaním souvisí klávesnice. Na první pohled se mi zdála moc malá. Naštěstí mě mile překvapila a píše se mi na ní docela pohodlně.

T300 zvládá dlouhé sms. Užitečnou funkcí je čítač smsek, který vám počítá odeslané smsky a díky němu mám přehled, kolik jsem naklafal. Škoda, že si nemůžu nastavit jeho automatické nulování, protože občas(téměř pokaždý) ho zapomenu vynulovat.

MMS, komunikuje nejen v obrazech

Stalo se dogmatem, že telefon s barevným displejem musí umět MMSky, proto T300 nemůže být vyjímkou, zvláště, když se k ní můžete připojit foťáček. Na displeji s 256barvami nevypadají fotky zrovna nejvěrohodněji, někdy se dá poznat, co jste vyfotili :).

MMS editor není náročný na pochopení, umožňuje vytvoření několika stránkových MMSek(podařila se mi až 30ti stránková a pak mě to přestalo bavit). Do MMSky můžete vložit jakýkoliv zvuk, či obrázek, který máte v telefonu. Odeslat se dá i záznam z diktafonu(nemusíte vyskakovat z editoru, stačí vybrat: Přidat zvuk-> Přidat nový).

Odeslání i přijmutí probíhá při správném nastavení hladce, jinak je to o nervy. Telefon si můžete nastavit na webu Sonyericssonu, přijde vám konfigurační textovka, kterou stačí potvrdit. Občasné problémy při prohlížení větších animací způsobuje nevelký displej, který nezobrazí celou animaci.

Emailový klient a ti ostatní

Emailový klient jsem podrobně popsal ve starším článku. Proto jen stručně shrnu jeho vlastnosti. Text může být dlouhý jako několik smsek. Práce s emailovým klientem je velmi jednoduchá, myslím, že je stejně pohodlná jako psaní sms. Lze odeslat přílohu z telefonu(melodie, obrázek), ale klient ji nepřijme.

V menu zprávy se nachází CHAT, tomuto způsobu komunikace přes smsky jsem nepřišel na chuť. Protože si myslím, že je jednodušší si zavolat, než se domlouvat tímto způsobem. Jedná se o pokus na téma mobilní ICQ, s tím rozdílem, že každá zpráva je normálně účtovanou smskou.

Pokud máte Eurotel, určitě vás zaujme nabídka Informací z oblasti, díky které si můžete snadno nastavit získávání informací z BTSky. Díky této funkci se vám na displeji zobrazí jméno města, ve kterém se nacházíte(nebo nějaká vypečená reklama :). Pro příjem je třeba v tomto menu potvrdit jejich příjem a zadat kód, který je 050(jsou i jiné, ale pouze tenhle mi funguje).

Manažerské funkce

K dokonalé správě času chybí T300 kalendář. Kalendář mi chybí, i když je úkolovník téměř dokonalý, stále si nejsem při zadávání data jistý dnem a navíc nechci mít seznam úkolů zaplněn svátky a podobnými periodickými záležitostmi. Tenhle problém dokáže vyřešit nová verze firmwaru, bohužel při nahrátí ztratíte záruku, protože firmware je z T310. Už delší čas uvažuji o přehrátí firmwaru, ale stále jsem nenašel dostatek odvahy.

Pro organizování času máme k dispozici pouze úkolovník, který řadí úkoly podle data. Každému úkolu můžete přidat ikonku, která k němu nejlépe pasuje(nelze použít vlastní) a nastavit čas připomenutí. Pokud si nevšimnete vřískajícího telefonu, tak ho můžete snadno prošvihnout. Úkolu si ale všimnete, jakmile na telefon “šáhnete”, neboť má zobrezené upozornění přes celý displej.

K méně příjemné části organizace času patří budík, ty má T300 dva, jeden je opakovaný(nastaví se dny, kdy má zvonit) a druhý je jednorázový. K budíku lze nastavit libovolnou melodii. Budík vás vzbudí, i když je telefon vypnutý. Můžete se na něj spolehnout, vzbudí vás vždy, ale pozor na odložené zvonění(zvonění se opakuje po několika minutách).

Velmi užitečný se mi jeví diktafon, který zaznmenává zvuk ve formátu amr. Tento formát má velkou kompresi a proto se nehodí pro záznam hudby. Poslech záznamu ztěžuje hlasitost(resp. tichost) při přehrávání. Délka záznamu je omezena pouze volnou pamětí, do 520kB jsem nacpal cca 15minut záznamu. Záznamy z diktafonu se ukládají mezi melodie. Další docela praktickou funkcí je kalkulačka, ta má dokonce jednoduchou paměť(pohyb jezdcem) a další užitečné funkce(viz. tipy a triky). K méně používaným funkcím patří stopky(9 mezičasů) a odpočítávání času(docela praktická funkce).

Melodie, obrázky a hry, zkrátka zábava

Dneska je telefon, který se neumí přizpůsobovat podle vkusu majitele, předem odepsaný ze seznamu úspěšných. Nemám na mysli pouze výměnné kryty, ale spíš funkce pro zábavu. Mezi tyto funkce bych zařadil práci s melodiemi, obrázky nebo hry. Podle mě T300 splňuje kritéria mobilně-zábavného společníka na jedničku.

Mimochodem T300 má (narozdíl od T310) výměnné kryty. Zatím jsem neviděl, že by někde prodávaly nějaké pěkné. Původní bledě modrý kryt se mi docela líbí a podle mě telefonu sluší. Časem jsou ne něm vidět otisky prstů, ty stačí otřít a telefon vypadá jako nový. Podle mě je kryt velmi kvalitní, prootože stále na něm nejsou vidět škrábance.

Melodie, aneb jak zvoníš

Se personalizací telefonu souvisí i změna melodie. Jak si tak vzpomínám, tak melodie byla první personalizovatelnou položkou. Dneska se melodie dají sehnat na každém rohu a pokud je člověk alespoň trochu chytřejší zajistí si pěkné zvonění třeba i zadarmo.

Telefon zvládá až 24hlasou polyfonii(na rozdíl od T310 - ta má 32hlasou), díky které může celkem realisticky přehrávat midi soubory. Umí jimi vyzvánět i budit. Telefonování je hned příjemnější, když vás místo odporného vřískání, vyruší oblíbené melodie. Kvalitou zvuku se nepřibližuje dnešním modelům obzvláště asijským, které zvládají až 60hlasou polyfonii. Midi zvonění můžete přijmout MMSkou, nebo přes infraport.

Pro tvorbu vlastních melodií má T300 pěkně udělaný skladatel. Ten skoro nepoužívám, protože hudbě(EHM…) rozumím asi jako koza petrželi. Ale hudební nadšenci si nejspíš přijdou na své. Můžou skládat pouze monofoní melodie, ale editor zvládá spoustu zvláštních efektů. Mezi mé oblíbené patří blikání malé červené diody(pravý horní roh telefonu). Lze nastavit tempo, hlasitost, styl a délku. K těm efektům patří vypnutí-zapnutí podsvícení, vibrace, opakování a zesilování. Nejdůležitější část tj. notový zápis zvládá na jedničku. Umí čtyři oktávy(pokud se mýlím, opravte mě), béčka, křížky, délky od celé až do dvatřicetinové. Třešničkou na dortu je možnost zadávání not na klaviatuře. Melodie jsou ukládány do souborů s příponou .imy a samozřejmě nechybí možnost odeslání v EMSce a MMSce.

T300 má diktafon, ale o něm jsem psal v předešlé části článku(Manažerské funkce).

Obrázky

V dnešní době nesmějí chybět obrázky. Do telefonu si můžete stáhnout černobílé wbmp obrázky(dají se poslat v smsce), gify(samozřejmě i animované) a jpg. Obrázky můžete nastavit jako spořič(po chvíli se stejně objeví dig. hodiny), pozadí, nebo je přiřadit kontakům. Pokud si obrázek drobet upravíte, tak vypadá docela pěkně. V tomto ohledu jsou nejlepší gify.

Obrázek odešlete v MMSce, přes infraport, email. klienta a některé i v smsce.

Hry

K mobilní zábavě neodmyslitelně patří hry. pokud se v dřívějších dobách vyskytli v telefonu, patřily mezi jednoduché vesměs logické hry(proto měl takový úspěch nokiácký had), před třemí roky se vynořila java a “standartní” operační systémy. Od té doby si můžeme vybírat, co mají naše telefony “obsahovat”. Od javy bylo odvozeno několik podobných technologií, hlavně mophun a in-fusio. In-fusio bylo v našich končinách odsouzeno k zániku(potřeba podpory operátora). Mophun celou dobu živoří na pokraji zájmu(nikdo o něm neví) a navíc ho teď zradil Sonyericsson, který ho přestal podporovat ve svých nových modelech(místo něj nasadil 3D javu - myslím, že se jmenuje Mascot capsule 3D… ).

V telefonu najdete předinstalovanou hru erix, v té musíte získat co největší polochu pro sebe. Tento úkol vám ztěžují létající kuličky. T300 by na tom byla špatně, kdyby měla pouze tuto jednoduchou hru, protože podporuje mophun, čeká vás několik(cca 200) doinstalovatelných her. Mophun hry v české republice neseženete, proto je nutné hledat na internetu, kde si je můžete stáhnout(většinou se jedná o WAREZ stránky, proto pozor na viry a podobné smetí, které může zahltit váš počítač).

Pokud nevíte, jakou hru si vybrat, doufám, že vám tyto stránky pomohou. Jsou zde recenze mophun her(zatím těch recenzí není moc, ale pracuji na tom). Všechny recenze mophun her, které jsem kdy napsal jsou vám k dispozici.

Témata

Témata(taky schémata) jsou soubory s příponou “.thm”. U Sonyericssonu se objevují od dob T68. Témata jsou soubory, které dokáží ovlivnit nejen barevné rozvržení menuovlivníte barevné složení menu(barva textu, …), ale také zvládnou vložit obrázek pod hlavní menu, nebo do záhlaví nabídky. Proto můžou být v tématu uloženy obrázky. Ty docela zvětší velikost souboru, proto doporučuji nemít v tématu pozadí a další podobně zbytečné obrázky.

Tématům jsem věnoval celý jeden článek.

Data, wap atd.

Co se týče datové komunikace zvládá většinu datových přenosů(až na “moderní” EDGE a bluetooth). Umí tedy HSCSD(až 28,8kb/s), GPRS(3+1) a pro komunikaci s počítačem má infraport. K zjištění přenesených kilobajtů slouží čítač dat. Wapový prohlížeč zvládne zobrazit barevné obrázky a sedm řádků textu při nejmenší velikosti textu.

Foťáček

Během tohto roku se staly MMSky celkem běžnou záležitostí, k jejich využití slouží právě foťák. K T300 si můžete pořídit přídavný foťák MCA-25(20,30), všechny tři mají podobné možnosti, liší se následnově - MCA-20 - nemá efekty a hledáček, MCA-25 - má hledáček a efekty, MCA-30 - nemá hledáček, má efekty a krytku na čočku.

MCA-25(píši o něm, ale platí to i pro 20 a 30) fotí v čtyřech rozlišení: 80×60, 120×160, 320×240 a 640×480. Fotky pořízené v dobrých světelných podmínkách vypadají celkem k světu, horší je to s fotkami focenými v šeru. Můžete si zapnout automatické vyvážení bílé, ale podle mě to není znát. Foťáček má kapacitu cca 0,5MB a vejde se do něj 10-11 fotek 640×480.

Foťáček používám ve dne a hlavně venku, kde některé fotky vypadají docela pěkně. Jestliže máte k dispozici infraport, paměť foťáčku vám problémy dělat nebude, pokud budete fotky pravidelně kopírovat do počítače. Fotky musíte nejprve přesunout do telefonu a pak až do počítače. Můžete je také poslat MMSkou a e-mailovým klientem.

Podrobněji jsem se MCA-25 věnoval ve starsším článku.

Závěr

Ani po roce intenzivního používání mě T300 nezklamala, dokonce mě v mnoha oblastech mile překvapila. Podle mě se dosud nenašel telefon, který by byl o tolik vpřed, aby mě přinutil ke změně. Chybí mi pouze lepší displej, podpora javy, větší paměť a trochu i integrovaný foťáček. Ale jak jsem zjistil, tak i bez těchto funkcí se dá s telefonem vyžít.

Určitě bych ho doporučil každému, kdo chce telefon, který toho hodně umí(i na dnešní poměry) a přitom ho lze levně sehnat.

Plusy × Mínusy

+ emailový klient

+ barevný displej

+ IrDA

+ přizpůsobivost (melodie, obrázky, témata, …)

+ mophun

+ diktafon

- malá paměť

- chybí java

- málo barev a nízké rozlišení

- rychlost

- k získání kalendáře je nutné přehrátí firmwaru

, , ,

Komentáře k článku: Zkušenosti s mobilem Sonyericsson T300

RSS 2.0 export komentářů k tomuto článku.

Článek dosud nebyl okomentován.

Zanechte komentář

Abyste mohli komentovat, musíte se přihlásit.

Klikni TOPlist