Netová plantáž - fandům Sonyericssonu T300 a světa fantasy.

Únor 22, 2007Dopis čtenářům Zeměplochy a návštěvníkům stránek Discworld.cz

Autor: Tomáš Kaiser | Rubriky: Zeměplocha | Permoník | Linkuj si !

Dneska mě Petr “Hadati” Čáp, šéfredaktor serveru discworld.cz, požádal o zveřejnění tohoto dopisu určeného všem fanouškům Zeměplochy.

Je to rok a měsíc od doby, kdy jsem převzal správu nad zeměplošskými stránkami http://zemeplocha.krakatit.cz a tak jsem se rozhodl provést bilanci úspěchů a neúspěchů.

Bilance úspěchů

Krysák

Krysák

V prosinci 2005 jsem si postěžoval Vlastimíru Talašovi, nakladateli Talpressu a vydavateli Zeměplochy, že to s jejich zeměplošskými stránkami nevypadá dobře, když nejsou už přes rok aktualizované. Martin T. Schwarz, známý také pod přezdívkou Patricij, zakladatel českého klubu Terryho Pratchetta a vydavatel zeměplošského fanzinu Cori Celesti neměl již na stránky čas kvůli rodinným záležitostem. A tak mi tedy bylo okamžitě nabídnuto, zda bych se nepustil do jejich obnovy já. Jako zapálený fanoušek jsem nemohl odpovědět jinak než kladně.

A tak jsem si sehnal schopné a ochotné pomocníky, jež jsou vzácnější než zdraví nezávadné uzenky Kolíka Aťsepicnu - Ondřeje Levého, který mi pomáhá s technickými problémy vedení stránek, a Lenku Weingartovou, která odstraňuje mé nedostatky v českém jazyce.

V polovině ledna 2006 jsme udělali první krok k obnově a začali se starat o novinky okolo Terryho Pratchetta a jeho Zeměplochy a aktuálně je přinášeli fanouškům, jak nejrychleji jsme dokázali. To však byla jediná aktivita, kterou se nám podařilo zprovoznit.

Mezitím se však také promýšlel nový design stránek, který však trval déle než bylo původně v plánu. Bylo to zejména kvůli nedostatku času, který měl můj webmaster v průběhu zkouškového období na vysoké a následně také kvůli překladu Průvodce po Zeměploše (zeměplošská encyklopedie), na kterém se intenzivně pracovalo přes půl roku.

V říjnu 2006 byly konečně spuštěny nové stránky na www.discworld.cz, které se od těch předešlých stránek vyznačovaly zejména příjemnějším a přehlednějším designem. Většina informací z předešlých stránek byla převedena beze změny, až na některé zbytečné funkce či části stránek, které byly zrušeny.

Na nových stránkách tak mohou návštěvníci najít mimo jiné kompletní seznam všech doposud vydaných knih včetně ukázek, životopis Terryho Pratchetta a Jana Kantůrka, mohou také obdivovat fotografie s Discworldconu, obrázky jídel podle kuchařky stařenky Oggové a mnohé další fotky v naší galerii. Je zde také možnost diskutovat s ostatními fanoušky v novém diskuzním fóru U Prokopnutého bubnu, který navštěvuje dokonce i český nakladatel Zeměplochy.
V neposlední řadě se také snažíme pravidelně informovat o novinkách okolo Zeměplochy, jak u nás tak i ve světě. Novinky je možné číst přímo na webových stránkách nebo pomocí, v poslední době velmi moderního, RSS kanálu.

Z naprostých novinek bych ještě rád upozornil například na anglicko-český překladový slovník pojmů a jmen ze Zeměplochy.
Na našich stránkách se také v brzké době objeví videozáznamy ze zeměplošského bloku Trpasliconu. Pro čtenáře Zeměplochy bude asi nejzajímavější záznam z besedy a autorského čtení Honzy Kantůrka. Jejich pozornost však může zaujmout také beseda s překladateli Průvodce po Zeměploše a přednáška o zeměplošských písních.

A teď ta negativní strana bilance.

Mrakoplaš

Mrakoplaš

Nejvíc zklamaní jsme z toho, že se nám nepodařilo za celý rok vyvést fanoušky Zeměplochy z jejich pasivity. Až na diskuzi ve fóru U Bubnu a jeden článek o Hlídce se nijak neangažují. Bylo nám posláno minimum fotek se zeměplošskou tématikou, žádný jiný článek, žádné nápady, žádné povídky, básně či písně. Nic.

Také jsme doufali, že se ke spolupráci na našich stránkách přihlásí další fanoušci s novými nápady nebo s nabídkou pomoci s našimi projekty. Tak obsáhlé dílo, jako je Zeměplocha, se nedá zvládnout jen ve třech lidech, takže tyto dobré nápady spí a čekají, až se objeví někdo, kdo se jich bude moci ujmout.

Věřím ale, že z té otevřené trollí tlamy brzy vyrostou diamanty. Na diskuzním fóru začíná bujet fanouškovská aktivita. Jedna skupinka plánuje natočit fanfilm podle zeměplošské povídky Moře a malé rybky, jiná osoba se snaží přeložit do češtiny počítačovou hru Discworld Noir, další dělá na zeměplošských kartách ve stylu hry Magic, další chce vytvořit deskovou hru… uvidíme, zda nadšení těchto fanoušků vydrží až do úmorného konce a zda z tohoto nadšení skutečně něco vznikne. Také možná, konečně, přibereme dalšího člena do naší malé skupinky fanoušků, kteří se starají o stránky discworld.cz.

Pokud máte rádi parodistický svět Terryho Pratchetta plný inteligentního humoru a skvělých nápadů, neváhejte a navštivte stránky discworld.cz, které jsou určeny právě pro vás. Budete překvapeni, jaké zajímavé informace můžete na nich najít. A pokud se cítíte jako skalní fanoušci, zamyslete se nad tím, zda stačí pro takové přízvisko být pouze pasivními čtenáři. Číst Zeměplochu je úžasná věc, ale není lepší ji spoluvytvářet?

Petr Čáp, šéfredaktor discworld.cz

, ,

Komentáře k článku: Dopis čtenářům Zeměplochy a návštěvníkům stránek Discworld.cz

RSS 2.0 export komentářů k tomuto článku.

Článek dosud nebyl okomentován.

Zanechte komentář

Abyste mohli komentovat, musíte se přihlásit.

Klikni TOPlist