Netová plantáž - fandům Sonyericssonu T300 a světa fantasy.

Únor 24, 2007Ledové vejce

Autor: Tomáš Kaiser | Rubriky: Nezařazené | Permoník | Linkuj si !

Na středečním semináři cvičení z fyziky se mgr. Marie Vaňková zmínila o zajímavém pokusu s balónkem naplněným vodou umístěným v mrazáku. Nedalo mi to a cestou domu jsem si obstaral nějaký ten balónek.


Příprava na vytvoření ledového vejce

  • čas na přípravu - cca 5minut
  • čas v mrazáku - do třech dnů

Pomůcky

  • 2x balónek
  • voda
  • 1x mrazák
  • pilka, nůž

Postup

Po naplnění vodou(čím více vody, tím delší zamrzání!) a zavázání balónky umístíme do mrazáku. Po cca 7hodinách vyndáme první zmrzlý balónek. Nožem opatrně odstraníme balónek až nám zbyde ledová koule s tekutým vnitřkem - to je “pravé” ledové vejce. Druhý balónek vyndáme až druhý den. Taktéž obnažíme ledovou kouli. Tentokrát je ledová koule na okrajích čirá a uprostřed je vidět cosi bílého, houbovitého.

Vysvětlení vzniku “ledového vejce”

“Pravé” ledové vejce

Vnitřek vejce zamrzá tím pomaleji, čím tlustší ledová slupka vznikne. Voda uvnitř může teplo odevzdávat pouze ledu, a proto se další tuhnutí zpomaluje a zpomaluje. Led je totiž špatný tepelný vodič. Aby mohl odebírat teplo, musí být jeho teplota pod bodem tání. Voda uvnitř vejce tak přechází do podchlazeného stavu. Tento stav ústí v zamrzání podchlazené vody, dochází ke vzniku podivných útvarů.

Zmrzlé ledové vejce

Voda v druhém balónku bude mít dostatek času na to, aby zamrzla úplně celá. její okraje jsou čiré, zatímco vnitřek je poměrně bílý a vypadá houbovitě. Houbovitá část je tvořena keříčkovitými krystalky, které vznikly při zamrzání podchlazené vody.

Záběry ledového vejce

Balónek se zmrzlou vodou Klubání Zmrzlé ledové vejce Ledové vejce z boku Ledové vejce shora Ledové vejce Ledové vejce Ledové vejce Ledové vejce - řez Ledové vejce Řez ledovým vejcem Rozpůlené ledové vejce

Závěr

Voda je podle mě látka s množstvím pozoruhodných fyzikálních i chemických vlastností (např. anomálie vody, vodíkové můstky apod.). Díky ledovému vejci je možné pozorovat zmrzání vody v netypických podmínkách.

Další informace

, , , , , ,

Komentáře k článku: Ledové vejce

RSS 2.0 export komentářů k tomuto článku.

Článek dosud nebyl okomentován.

Zanechte komentář

Abyste mohli komentovat, musíte se přihlásit.

Klikni TOPlist